حمایت تمام عیار دولت از طرح های فناور سود آور

دکتر حسین وطن پور گفت: استقلال هر کشور بر مبنای پژوهش و تولید علم سنجیده می شود.
وی اظهار کرد: در دهه گذشته و پیرو تاکید مقام معظم رهبری با هدف کسب ثروت از دانش، حرکت های خوبی به منظور جلوگیری از مهاجرت ها، حفظ غرور ملی و توجه به نیروی انسانی انجام شده است.
وی ادامه داد: در حوزه سلامت به جایگاه فناوری و تولید ثروت از علم، توجه ویژه ای شده است چرا که این موضوع ارزش افزوده بالایی برای کشور دارد.
وی از اجرای طرح پژوهش در پژوهش به منظور تولیدات علمی و زیستی و جلوگیری از اتلاف منابع خبر داد و عنوان کرد: اجرای طرح های فناوری دشوارتر از انجام طرح های پژوهشی است و این دفتر آمادگی حمایت از طرح های فناور سودآور را دارد.
وی از تولید محصول، دریافت استاندارد، سرمایه گذاری، بازاریابی و خدمات پس از فروش به عنوان دشواری های طرح های فناوری نسبت به طرح‎های پژوهشی یاد کرد.
دکتر وطن پور اهداف دانشگاه های نسل اول را بر اساس 'آموزش'، نسل دوم را 'آموزش و پژوهش'، نسل سوم را 'کارآفرینی' و نسل چهارم را 'نوآفرینی' اعلام کرد و با بیان اینکه در حوزه فناوری، حرف اول را ریسک پذیری می زند تغییر در دانشگاه‎ها و انجام کار تیمی را به عنوان اهداف نسل سوم دانشگاه ها دانست.
وی با اشاره به مراحل دریافت طرح های فناور گفت: ارائه طرح فناور به دانشگاه، تشکیل شرکت دانش بنیان و ادامه مطالعه طرح در مراکز رشد و پارک های فناوری و در نهایت شهرک های صنعتی اعلام کرد.
وی تصریح کرد: مدیریت فناوری، توانایی ایجاد رابطه بین رشته‎های علوم، مهندسی و مدیریت است و تبدیل دانش به ثروت هزینه می خواهد.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این نشست افزود: امیدواریم که دانشگاه بتواند جزو دانشگاه‎های برتر در فعالیت‎های دانش بنیان قرار گیرد.
سعید بشیریان تجاری سازی علم را از اهداف دانشگاه های نسل سوم بیان کرد و گفت: با تبدیل این شعار به عمل، بستر مناسب در دانشگاه برای تحقق این تجاری سازی به وجود می آید.
وی بیان کرد: تبدیل دانش به ثروت برای رشد اقتصادی با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی از اهمیت بالایی برخوردار است و تشکیل مراکز رشد در دانشگاه ها با هدف صنعت دانش محور و دانش صنعت محور انجام می شود.
وی با بیان اینکه بین صنعت و دانش، فاصله زیادی وجود دارد که سبب وابستگی زیاد کشور در حوزه های مختلف شده است، افزود: لازم است با تلاش و همت، کشور را به اقتدار علمی برسانیم.
دکتر بشیریان ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی همدان به تبعیت از وزارت متبوع به دنبال ایجاد شرایطی است تا محققان بتوانند در مسیری حرکت کنند که علاوه بر تولید مقاله های پژوهشی، برای خود و مملکت، بهره اقتصادی نیز داشته باشند.
وی در این باره به تشکیل اتاق تمیز، تولید نیمه صنعتی مواد آرایشی و دارویی و تولید مواد اولیه اشاره کرد و از وجود زمینه مناسب برای ورود شرکت‎های دانش بنیان و کمک به آنها خبر داد.
وی با اشاره به وجود تقاضای زیاد برای تشکیل شرکت های دانش بنیان، از استقرار 11 شرکت دانش بنیان و تسهیل امور با توجه به سختی مراحل خبر داد و افزود: دو شرکت مراحل ثبت خود را انجام داده و چهار شرکت نیز در شرف ثبت هستند و صلاحیت دو شرکت در حال بررسی است.

 

 

کانال تلگرامی کنگره

 

تماس با دبیرخانه

تلفن: 88146121

مسئول دبیرخانه علمی: 09378620406

کارشناسان ثبت نام: 09121054057 - 09197038574

09126474500- 09901636012 - 09119652660

دریافت خبرنامه الکترونیکی