تلاشهای همه نقش آفرینان در حوزه سلامت جزو افتخارات کشور و نظام است

دکتر هاشمی افزود: رییس جمهوری در تمام جلساتی که با روسای جمهور، نخست وزیران و هیات وزیران این دو کشور داشتند، بر ضرورت سرمایه گذاری در ایران، ایجاد اشتغال برای جوانان کشور به ویژه 900 هزار نفری که سالانه از دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند، انتقال دانش فنی و تکنولوژی، سرمایه گذاری مشترک و توجه به بازار 400 میلیون نفری منطقه و برداشتن گام های موثری که به تحقق اقتصاد درون زا و مقاوتی کمک خواهد کرد، تأکید داشتند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در یکی از مهم ترین جلساتی که در این سفر با کارآفرینان داشتیم، رییس جمهوری تاکید کرد که ایران در پی واردات نیست بلکه به دنبال تولید و سرمایه گذاری مشترک است و همواره به بازارهای بین المللی توجه ویژه دارد.

 

ادغام آموزش عالی پزشکی در بهداشت و درمان؛ عاملی برای حرکت در مرز دانش

وزیر بهداشت ادغام آموزش عالی رشته های پزشکی در بهداشت و درمان را عاملی برای حرکت در مرز دانش دانست و افزود: لازم است تا در تحقیقات، پژوهش ها و آموزش بتوانیم با مراکز مهم بین المللی در راستای رسیدن به اهداف سند چشم انداز 1404 که رسیدن به رتبه اول منطقه است، تعامل داشته باشیم.

دکتر هاشمی ضمن تأکید بر گستردگی و پیچیدگی حوزه سلامت، خاطر نشان کرد: تنها 20 درصد اختیارات حوزه سلامت مربوط به وزارت بهداشت و 80 درصد دیگر مربوط به سایر دستگاههاست به عنوان نمونه وزارت صنعت در تولیداتی مانند خودرو و واردات غذا، وزارت راه و شهرسازی در حوزه بنادر، راه ها و فرودگاه ها، وزارت جهاد کشاورزی در حوزه غذای مردم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه غذای روحی و روانی مردم و وزارتخانه های ورزش و جوانان و نفت نیز در  سلامت مردم دخیل هستند و با وجود اینکه بخش عمده ای از فعالیت های وزارت نفت در تقابل با سلامتی مردم است اما این وزارتخانه بودجه عمومی کشور را به منظور رفاه ایرانیان فراهم می کند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه من قصد مقایسه شرایط حاضر با اوایل انقلاب اسلامی را ندارم، ادامه داد: این قیاس، مع الفارق است زیرا ما در آن زمان در بسیاری از شهرها، پزشک ایرانی نداشتیم و تعداد مرگ نوزادان و زنان باردار و بیماری های واگیر، قابل مقایسه با امروز نیست اما آنچه در 2/5 سال گذشته در حوزه سلامت اتفاق افتاد این بود که  دکتر روحانی به وعده های انتخاباتی خود در زمینه سلامت عمل کرد.

 

نوسازی صنعت داروسازی کشور، حرکتی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی

وزیر بهداشت با بیان اینکه در این مدت توانستیم صادرات دارو را دو برابر افزایش دهیم، به وجود جوانان و دانشمندان متعدد در حوزه دارو در کشور  اشاره کرد و گفت: امیدواریم در فضای جدید، با نوسازی صنعت دارویی کشور، بتوانیم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، میزان صادرات را چندین برابر افزایش دهیم و ضمن رقابت در بازارهای بین المللی، کیفیت دارو و تجهیزات پزشکی را ارتقا دهیم.

دکتر هاشمی یادآور شد: زمانی در حوزه واکسن نه تنها نیاز منطقه و کشورهای آفریقایی بلکه نیاز برخی از کشورهای آسیایی را تأمین می کردیم.

ایران رتبه اول تولید علم و استناد به مقالات علمی را دارد

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حوزه فناوری، ایران رتبه اول تولید علم در منطقه را دارد، افزود: همچنین در سال گذشته برای نخستین بار در منطقه از نظر استناد به مقالات علمی، توانستیم رتبه اول منطقه را کسب کنیم و رشد علمی کشور، 11 برابر متوسط رشد جهانی است.

وزیر بهداشت گفت: بسیاری از دانشمندان 1 درصد برتر جهان در ایران و در رشته های پزشکی هستند و همه نقش آفرینان در حوزه سلامت مانند پزشکان، کادر بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش در همه عرصه ها مانند  روزهای پیروزی انقلاب، دوران دفاع مقدس و امروز جزء افتخارات کشور و نظام به حساب می آیند. برخی از آنها در جبهه های دفاع از عزت و شرف کشور در حوزه های آموزشی، درمانی و همچنین دفاعی در خط مقدم حضور دارند و علیرغم نامهربانی های برخی از رسانه ها در مورد این قشر زحمت کش که برخی کاستی ها را بزرگتر از واقعیت نشان می دهند، اما آنها به آینده امیدوار و متعهد به خدمت به همه ایرانیان هستند.

وزیر بهداشت یادآور شد: تعدادی از پرستاران ایرانی به دست نیروهای تکفیری اسیر، مجروح و یا شهید شده اند که ما به همه آنها افتخار می کنیم و برای آزادی این عزیزان دعا می کنیم.

دکتر هاشمی گفت: دستیابی ایران به فناوری های نوینی مانند نانو تکنولوژی، بایو تکنولوژی و همچنین سلول درمانی افتخار آفرین است.

 

 

 

کانال تلگرامی کنگره

 

تماس با دبیرخانه

تلفن: 88146121

مسئول دبیرخانه علمی: 09378620406

کارشناسان ثبت نام: 09121054057 - 09197038574

09126474500- 09901636012 - 09119652660

دریافت خبرنامه الکترونیکی